Vyberte stránku

Nádoby v našem vinařství

28 dubna, 2021

Víno vyrábíme v rozdílných typech nádob: v dřevěných sudech, v betonových vajíčkách a v kameninových amforách. Každá nádoba dává vínu jiné vlastnosti. U nás tak máte jedinečnou příležitost porovnat to, jaký vliv na víno tyto nádoby mají.

Dřevěné sudy

Dřevěné sudy se pro výrobu a přepravu vína používají už od nepaměti. Dřevo obsahuje množství taninů, aromatických látek a jeho pórovitá struktura, umožňuje minimální, ale stálý kontakt se vzduchem. Víno tak zraje pomalu a neustále se vyvíjí. Taniny a aromatické látky víno stabilizují a dávají mu komplexnější strukturu. To, jakou rychlostí se víno v sudu vyvíjí, závisí na jeho velikosti. Čím je sud větší, tím víno zraje pomaleji. V našem vinařství používáme dubové sudy o velikosti 225 l, 600 l a 1000 l.

Betonová vajíčka

Tento typ nádob je ve vinařství relativní novinkou. Betonové nádrže se sice používaly v průběhu minulého století, ale jednalo se o jiný typ betonu s povrchovou úpravou. U vína zrajícího v betonových vajíčkách taktéž dochází k nepatrnému kontaktu se vzduchem. Na rozdíl od dřevěných sudů však víno nezískává žádné aromatické látky. Vína z betonových vajíček bývají tak jemnější, svěžejší a minerálnější.

Kameninové amfory

Kamenina může vzhledem připomínat keramiku, avšak na rozdíl od keramiky jsou kameninové nádoby vyrobeny z několika druhů speciálně vybraných hlín. Keramické nádoby bývají vyrobeny z jednoho typu hlíny. Kamenina má velmi jemnou pórovitou strukturu, díky které dochází ke kontaktu se vzduchem. Ten však není tak intenzivní jako u keramických nádob, což ve vínech podporuje svěžest a ovocnost vín a zároveň dává vyniknout mineralitě, která je typická pro naše vinice.

Amfory

Pokud Vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými víny, není nic lepšího, než je ochutnat. Pro tento účel doporučujeme objednávat naše vína ve dvojicích: Veltlínské zelené II 2015 (betonové vajíčko) vs. Veltlínské zelené II 2015 (malý sud), Müller Thurgau II 2016 (malý sud) vs. Müller Thurgau I 2016 (velký sud), Veltlínské zelené I 2016 (kamenina) vs. Veltlínské zelené II 2016 (velký sud).